גלריית מוניו קיבוץ כפר מסריק
Print
חוויה קיבוצית

תערוכות שהוצגו - גלריית מוניו

מאה מטר

תערוכת צילומים מהארץ ומהעולם מימי הקורונה
אוצרות: אפרת פלד שדה

במהלך חודש מרץ העולם אותו הכרנו עצר מלכת. הקורונה התפשטה בעולמנו ובתוך כמה רגעים חיינו השתנו. שגרת חיי היום יום בבית, בעבודה, עם המשפחה ובפנאי קיבלו תפנית חדה ומשמעותית. ערב ערב במהדורת החדשות עודכנו כמה המצב עלול להיות מסוכן ולהידרדר במהירות.

אט אט ההגבלות סגרו אותנו ועלינו; לא ניתן היה להיפגש עם קרובינו האהובים, בתי הספר נסגרו, עסקים ננעלו, למעלה ממיליון איש יצאו ממעגל העבודה, הכבישים התרוקנו, התכנסנו משפחות גרעיניות ספונות בבתים, עטינו מסיכות וכפפות, חגגנו את החגים והמועדים בגפנו ונקודת האור היחידה ביום הייתה היציאה מהבית לטיול בטווח ה’מאה מטר’. העולם הפך לווירטואלי, הרשתות החברתיות היוו עבורנו מעין “יציאת חירום”, אפשרו לנו לתקשר ולשתף את העולם במה שעובר עלינו.

ה”זום” הפך לכלי עיקרי למפגשים עם המשפחה, ללימודים ולעבודה והתחלנו לצאת לסיורים וירטואליים ברחבי הארץ ובעולם. המשפט “העולם כפר גלובלי קטן” קיבל משנה תוקף.

בתקופת הקורונה אנשים התמודדו עם מציאות חדשה. לחלקנו מאתגרת מאוד כלכלית, חברתית ונפשית, ולאחרים הייתה זו מציאות נפלאה מלאה בחופש וקרבה לעצמם ולבני משפחתם.

הייתה זו גם תקופה שאפשרה לעצור רגע להתעכב ולהרהר על מה שבאמת חשוב בחיים. על אהובינו, מטרותינו וחלומותינו. 

שותפינו לתערוכה, “שותפות ביחד גליל מערבי”, אשר שמרו על קשר עם הקהילות היהודיות מעבר לים, מקום בו הקורונה הכתה ביתר שאת, הזמינו את אנשי הקהילות לשלוח תמונות המבטאות את שגרת יומם החדשה.

התערוכה קרמה עור וגידים הודות לפייסבוק – ומהר מאוד אנשים שיתפו את התמונה האחת שעבורם שיקפה את תקופת הקורונה.

תמונות מהמרחב הביתי, מחגי ומועדי ישראל, מהנופים הקרובים של הפריחה בבית או בחצר, מנופי טיולי המאה מטר, מההפגנות הרבות שהתקיימו אך סוקרו מעט או מהעבודה החיונית אותה המשיכו או שאליה התגייסו בתקופת הקורונה.

תודות לכל תושבי אזור הגליל המערבי, לחברים מרחבי הרשת החברתית והקהילות היהודיות בחו”ל ששיתפו תמונות וסיפורים לתערוכה זו.

סינרגיה

להקת המחול הקיבוצית
צילום: אייל הירש | אוצרת: אפרת פלד-שדה

בקיבוץ געתון שבלב הגליל המערבי הוקמה ונוסדה בשנת 1973 להקת המחול הקיבוצית על ידי יהודית ארנון ז”ל. סביב להקת המחול  הוקם בהמשך כפר מחול בינלאומי תוסס ומיוחד במינו.

כיום עומדת הלהקה תחת ניהולו האמנותי של רמי באר בשורה אחת עם להקות המחול המודרני מהטובות בעולם ומייצגת את ישראל בפסטיבלים בינלאומיים חשובים ומרכזיים מעל בימות מחול מובילות.

החברות בלהקת המחול הקיבוצית היא שונה באופייה ובדרך החיים מכל להקה אחרת בארץ ובעולם, כשהחיים החברתיים מתערבבים בעבודת הלהקה והרקדן נמצא עם חבריו ללהקה כמעט 24 שעות ביממה באותו קיבוץ קטן, ירוק ושקט.

התערוכה “סינרגיה” מפנה את הזרקור לעולמם הפנימי של הרקדנים. לצירופם של אינדיווידואלים לכדי קבוצה, להקה, הפועלת יחד ונעה בשיתוף פעולה בחלל. הסינרגיה בין העולמות האישיים החשים תשוקה לתנועת הגוף לבין איחוד התנועות האינדיווידואליות המתרכזות יחדיו למופע. הסינרגיה באה לידי ביטוי דרך עדשת המצלמה, דרכה מתבונן ברגישות רבה אייל הירש ובוחן את התנועה האישית של הרקדנים מחד ואת תנועתם כגוף אחד בחלל מאידך. על הבמה, בחזרות ומאחורי הקלעים.

התערוכה עוסקת בפרשנות האישית והקבוצתית מהו המחול עבור הרקדנים. מהיכן נובעת התשוקה לריקוד ועל איזה צרכים עונה עבורם תנועת הגוף וההתמסרות הטוטאלית לחיי הריקוד . הרקדנים התבוננו פנימה, בנפשם והעלו על כתב, בשפתם, את מחשבותיהם ורגשותיהם.

״המחול עבורי הוא האמנות שלי, והאמנות היא מקום של שחרור שהכל מותר בו ללא הגיון, כשאני רוקדת אני מתמסרת ומתמכרת לתחושה של הרגע , ממש כמו במדיטציה, זה נותן למקומות הכי עמוקים של נפשי לבוא לידי ביטוי, תוך כדי הזכות והשליחות שאני מרגישה על הבמה יחד עם האנרגיה של הקהל״, שני כהן (ישראל)

“ריקוד הוא דרך למצוא את עצמך ולאבד את עצמך באותו זמן”, טריסטאן (אוסטרליה)

“זוהי אמנות חיה, תשוקה, כמו תנועה אנטנסיבית של הנשמה שקשורה לכוונה טובה או אפלה. דרך צנועה לבטא את עצמך בתוך חופש יפיפה”, ליאה (ספרד)

התערוכה מבקשת לגעת מעבר לתנועה, באנרגיה שמתרחשת על הבמה דרך קומפוזיציות מורכבות בחלל הבנויות מהגוף האנושי, מהרקדן הבודד, הויזואליה שלו, הביטוי האישי שלו ובמקביל התבוננות ביחסים ובקומפוזיציה הרחבה הנוצרת ע”י הקבוצה.  

הנגיעה שמעבר לתנועה מתוארת ע”י מגן “לרקוד זה ליצור חוויות  על מנת לחשוף את הקשרים הטהורים ביותר שלנו – עם עצמנו, עם הסביבה שלנו וזה עם זו” , מגן (ארה”ב)

השראה במראה
מיזם קהילתי 8.3.2019 – 31.8.19

צילום: הדר שמאלי, ענבל אור-לב, רמי כהן שמאלי, אסנת אבנון
איפור: נעמי שמאלי, שני טובול, אביגיל עמר
שיער ופאות: רווית שיפר, אלי טובול, לודה – תאטרון חיפה
עיבוד תמונות: דודי קורן, אסנת אבנון

אתם עומדים להיכנס לתערוכה מרגשת שמנסה לענות על השאלות – מי היא דמות שמהווה השראה עבורי? מה היא עשתה? על מה היא לא מוותרת? איפה היא מגלה אמפטיה ורגישות לאחר? מה חשוב לה? וגם על השאלה – במה אני דומה לה…?

65 נשים מהקיבוץ, מגיל 18 ועד גיל 89, העזו להתמודד עם שאלות אלו – כל אחת בחרה אישה שמהווה עבורה השראה: אישה שנותנת כוח ותקווה, אישה שמאפשרת חיבור עם אבא שנפטר, אישה ששירתה נותנת נחמה גדולה, אישה שמעוררת לעשייה, אישה שמסמלת את הרצון לעשות טוב ולהביא לשינוי חברתי… – כל אישה והיחודיות שלה, העוצמה והמסר שמביאה איתה לעולם. ולהשלמת החיבור לאותה אישה שמהווה השראה, נערך צילום של האישה מהקיבוץ בדמותה של האישה שבחרה, צילום שמנסה לשחזר את המיקום, תנוחת הגוף, הביגוד, האביזרים הנילווים והמבט.

הנשים שהשתתפו מספרות על חוויה מרגשת, מעצימה. עבור כל אחת לדייק לעצמה במה היא מאמינה ומה מרגש אותה, ולאחר מכן להצטלם ולנסות לחוש כאותה דמות, להביט באופן זהה, לשדר את העוצמה והרוך – החוויה הזו הייתה משמעותית למצטלמות.

בתערוכה תוכלו להכיר זמרות, משוררות, ספורטאיות, עיתונאיות, שחקניות, רקדניות, סופרות, אמהות מסורות, פוליטיקאיות, מדעניות, נשים פורצות גבולות, “נשים של” שמוכיחות שגם להן יש מה לתרום, ועוד ועוד – תחשפו לסיפור חייהן ולמה הן נבחרו להיות דמות להשראה.

התערוכה מרשימה ומרגשת והיא מהווה חלק בתהליך קהילתי שהוא הוא לב העניין. לתערוכה קדמו חודשים של עשייה נרחבת, שהיו מעורבות בה כ-100 נשים מהקהילה – כל אחת בדרכה. חלק היו שותפות באיתור הביגוד המיוחד והפריטים מהתמונות (עגילים, מדליות, כובע מיוחד..), ואף ביצירת האביזרים הנלווים במקרים מסויימים, חלק באיפור ובסידור השיער למצטלמות, בצילום הנשים, ובצילום מאחורי הקלעים, חלק בהכנת כיבוד לימי הצילום, חלק בעריכה של הטקסטים האישיים, בעיבוד התמונות, בהפקת ערב הפתיחה, בהכנת הגלריה, הצטרפו גם בנות קיבוץ מבחוץ, ונציגי הקיבוץ השכן והמצטלמות עצמן – כולנו שותפות בעשייה ובחוויה. והכל הכל בהתנדבות מלאה! הפרוייקט כולו נעזר בתמיכה קטנה מאגף התרבות ומתנ”ס מטה אשר, ועזרה בהדפסה מדוקרט וממרכז התיירות – וכל העבודה הרבה נעשתה בהתנדבות – ובכך גילינו כולנו את אותן התכונות שכל כך ריגשו אותנו אצל הנשים שבחרנו: התגייסות למען מטרה משותפת, נתינה במלוא הלב וכוח נשי מאוחד ועוצמתי.

ואחרי כל התמונות, חשוב לזכור כי כל אחת מאיתנו היא השראה, לחלומות שלה, להישגים, להצלחות ולתקווה.

מוזמנים להיות חלק מהחוויה בעודכם פוסעים בין התמונות ושואלים עצמכם – מה מהווה עבורי השראה? מה יש בי שמעורר השראה?

 

עפר אילת-רייז, עילית שדה-קורן, ענבל רמץ, סיון שושן-זקין, רחלי שדה וליאור בירק עמדור.

גלרית מוניו, קיבוץ כפר מסריק

שעות פתיחה: א-שבת בתיאום מראש
052-8346306

סוד הפלא הקיבוצי - כפר מסריק

כפר מסריק - סוד הפלא הקיבוצי

כפר מסריק
סוד הפלא הקיבוצי

יש לכם שאלה? צרו איתנו קשר

נופש בקיבוץ לוגו

נופש בקיבוץ

חדרי אירוח
טלפון: 04-9854490

חוויה קיבוצית - לוגו

חוויה קיבוצית

סיורים וסדנאות
טלפון: 052-8346306

אירועים - לוגו

אירועים וארוחות

טלפון: 052-8346306

מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק

החוויה הקיבוצית לוגו פייסבוק

לוגו פייסבוק

כפר הנופש מסריק

כפר מסריק - סוד הפלא הקיבוצי

כפר מסריק
סוד הפלא הקיבוצי

איך מגיעים לכפר מסריק?

דילוג לתוכן