גלריית מוניו קיבוץ כפר מסריק
Print
חוויה קיבוצית

גלריית מוניו - כפר מסריק

הקודם
הבא

גלרית מוניו, ע”ש האדריכל מוניו ווינרוב גיתאי, שתכנן בשנת 1965 את מבנה חדר האוכל והגלריה בסגנון מודרניזם מאוחר (באוהאוס) מרשים.
בגלריה  מוצגות תערוכות מתחלפות העוסקות בנושאי חברה וסביבה. אוצרת הגלריה, אפרת פלד-שדה, אוצרת חברתית, הבונה את התערוכות בתהליך משותף עם אמנים וקהילות מהארץ ומחול.

תערוכות קודמות שהוצגו בגלריה: “נושא משותף”, “הטבע שלנו”, “השראה במראה” ועוד

כיום מוצגת התערוכה “מבעד לרעלה ולמסכה”

תערוכה בה מציגים 16 אמנים ואמניות מהמגזר הדרוזי, יהודי ומוסלמי .

אוצרות: אפרת פלד שדה ויעל ניצן

מבעד לרעלה ולמסכה

תערוכת צילומים מהארץ ומהעולם מימי הקורונה
תאריכים: 21.5.21-1.12.21

“אם סבתי היתה מאנוסי משהד ובמהלך חייה באיראן היתה עטופה בצ‘אדור כמנהג הנשים המוסלמיות.

סבתי, לאחר שעלתה לישראל, בשנות השלושים של המאה שעברה, התהלכה ללא מטפחת רוב ימי חייה, היא ראתה בצ‘אדור סממן מדכא, זכר לחיים אחרים”. (יעל ניצן)

עם השנים התפתחה אמביוולנטיות כלפי עיטוף הראש והפנים, נשים מכסות את ראשן מתוך אמונה דתית, והמבט החילוני שמופעל לכיוונן מסמן אותן כמדוכאות. התכסות נשים ברעלה או מטפחת ראש, באסלאם או ביהדות, מטרתה העיקרית היא לשמור על צניעות האישה בתוך עולם גברי.

בעוד שהרעלה נתפשת ככלי לדיכוי של נשים על ידי גברים, הרי שפמיניסטיות מוסלמיות רבות ופמיניסטיות דתיות יהודיות מעניקות פרשנויות נוספות ורחבות יותר לכיסוי ולהסתרה ותופשות אותם כאפשרות לאקט עצמאי של בחירה מודעת של נשים. בשנת 2004 חוקק חוק הרעלה בצרפת האוסר על נערות מוסלמיות ללבוש את כיסוי הראש המסורתי בבתי הספר. 

האוכלוסייה המוסלמית ראתה בחוק פגיעה בחופש הדת והפולחן בשל העובדה שהחוק יוצר עימות בין זהות לאומית הגמונית לזהות של מיעוט אתני. ההתנגדות העזה לחבישת הרעלה במדינות דמוקרטיות ליברליות הופכת את השימוש בה לאקט של מחאה בקרב נשים פמיניסטיות מוסלמיות כנגד המערב. הרעלה של האשה הוא אחד מחלקי הלבוש הכי טעונים סמלית, כחלק מן הלבוש המודרני, יש בה פרובוקטיביות, למרות שהיא בעצם מסתירה. לבישתה מעבירה רעיונות סותרים לגבי מיניות ואמונה ומעלה שורה של שאלות ומתחים בין דת לזהות. בשנים האחרונות אנו עדים גם לדיונים ציבוריים סוערים סביב נושא לבישת הרעלה, הנתפסת באירופה ובארצות הברית, כסמל של דיכוי ופיגור ולעיתים כהגנה על פרטיות ועל הקפדה מוסרית.

המסכה שחדרה לפני כשנה לחיינו, בארץ וברחבי העולם, הביאה את כולנו, נשים, גברים וילדים לעטות מסכות על פנינו. במרחב הציבורי ולעיתים גם במרחב האישי. המסכה, שבאה להגן עלינו מפני מגיפה, אפשרה לכולנו לחוש את הקושי המתלווה לכך.  חצי פנים מוסתרות, קשיי נשימה ודיבור ותחושות ניכור ופחד. פחד מהסרתה, הן מאיום הדין הציבורי והן מאיום קונקרטי של חשיפה לוירוס.

תערוכה זו משקפת עמדתם של אמניות ואמנים לנושא, לחפש את הגישה התרבותית והרעיונית באמצעותם אמנים עכשוויים מתייחסים לרעלה, למטפחת ולמסכה גם מבחינה מטאפורית וגם מבחינת המשמעות המילולית. בתערוכה זו נכללות עבודות אמנות המוחות כנגד אפליה וסוגים שונים של טאבו מיני וחברתי, אך בה בעת הן מדברות גם על יופי ואימה. אלה יצירות סימבוליות המתייחסות לאבל, לחרדות ולכאב הדיכוי, מנקודת מבט מגדרית שבאה לידי ביטוי בציור ובפיסול. יש בהן תהיות על העבר ועל ההווה אך גם נקיטת עמדה כנגד תכתיבים דתיים וחברתיים הגוזרים על נשים (ועל גברים) כיצד להתנהג, להיראות ולהתלבש.

בתערוכה מציגים 16 אמנים ואמניות מהמגזר היהודי, הערבי והדרוזי, אשר עוסקים ביצירותיהם בנושא רגיש זה; סלווא אל נימר, דניאלה אמנט, חסיה גיבלי, נידם היאג’ני, סמירה והבי, אחמד כנעאן, דויד לויתן, היאם מוסטפה, בעז מילר, סוהא מרעי, אפרת פוייר, לילי פורן, אייבן פרר, לימור צרור ושלומית רדי.

לתיאום ביקור בגלריה – 052-8346306

סוד הפלא הקיבוצי - כפר מסריק

כפר מסריק - סוד הפלא הקיבוצי

כפר מסריק
סוד הפלא הקיבוצי

יש לכם שאלה? צרו איתנו קשר

נופש בקיבוץ לוגו

נופש בקיבוץ

חדרי אירוח
טלפון: 04-9854490

חוויה קיבוצית - לוגו

חוויה קיבוצית

סיורים וסדנאות
טלפון: 052-8346306

אירועים - לוגו

אירועים וארוחות

טלפון: 052-8346306

מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק

החוויה הקיבוצית לוגו פייסבוק

לוגו פייסבוק

כפר הנופש מסריק

כפר מסריק - סוד הפלא הקיבוצי

כפר מסריק
סוד הפלא הקיבוצי

איך מגיעים לכפר מסריק?

דילוג לתוכן